Poniżej zebraliśmy pojęcia najczęściej używane w umowach najmu. Poznanie znaczeń tych słów pomoże Ci zrozumieć treść podpisywanych umów. Sprawdź, czy znasz te pojęcia!
Lokator — to osoba, która wynajmuje lokal od jego właściciela. By wynająć mieszkanie, pokój podpisujesz np. umowę najmu mieszkania, najmu pokoju czy najmu okazjonalnego lokalu.
Właściciel – to osoba, która według prawa może wynająć lokatorowi swój lokal. To znaczy, że posiada tytuł prawny np. akt notarialny potwierdzający, że jest jego właścicielem.
Współlokator – lokator, który korzysta z lokalu wspólnie z innym lokatorem.
Lokal – to pomieszczenie lub zespół pomieszczeń. Wykorzystasz go do zamieszkania lub do działalności gospodarczej.
Powierzchnia użytkowa – to suma wszystkich powierzchni pomieszczeń w lokalu, takich jak:
- pokoje
- kuchnia, spiżarnia
- przedpokoje, hole, korytarze,
- łazienka
- inne pomieszczenia, przeznaczone do mieszkalnych i gospodarczych potrzeb lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania.
Czego nie wlicza się do powierzchni użytkowej?
Do tej powierzchni nie wlicza się pomieszczeń na zewnątrz lokalu. Na przykład: balkon, taras i loggia, pralnia, suszarnia, wózkownia, strych, piwnica, czy komórka przeznaczona do przechowywania opału oraz antresola, czy szafy i schowki w ścianach.
Opłaty niezależne od właściciela — to wszystkie opłaty, które powstały podczas użytkowania lokalu przez lokatora, np. opłata za energię, gaz, wodę oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych. Opłata za internet, telewizję również należy do tego rodzaju opłat.
Koszt utrzymania lokalu – to koszty, które obciążają właściciela. Naliczane są proporcjonalnie do powierzchni użytkowej lokalu w stosunku do powierzchni użytkowej wszystkich lokali w danym budynku. Kosztem utrzymania lokalu jest:
- opłata za użytkowanie wieczyste gruntu,
- podatek od nieruchomości
- koszty konserwacji, utrzymania stanu technicznego nieruchomości, przeprowadzonych remontów
- koszt zarządzania nieruchomością,
- utrzymania pomieszczeń wspólnego użytkowania np. windy, domofonu oraz zieleni,
- opłata za ubezpieczenie nieruchomości
Protokół wydania lokalu, protokół zdawczo-odbiorczy — to dokument podpisywany wraz z umową najmu. W nim znajdziesz informacje o stanie technicznym lokalu, jego zawartości. Do dokumentu wpisuje się też stan liczników wody, energii, gazu. Jest podstawą przy rozliczeniach na koniec umowy wynajmu.
Elementy umowy — najważniejsza informacja w umowie to:
- czy i za ile jest odpłatna,
- czy jest na czas określony (np. na rok), czy na czas nieokreślony (bez daty zakończenia umowy),
- jakie są obowiązki wynajmującego, np.
- obowiązek zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń umożliwiających najemcy korzystanie z wody, gazu, ciepła, energii elektrycznej,
- obowiązek naprawy i wymiany wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody, wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej, wymiany pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, a także tynków,
- jakie są obowiązki najemcy, np. utrzymywać lokal oraz pomieszczenia we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym. Jednym słowem dbać, sprzątać, ewentualnie naprawić drobne uszkodzenia.
Korzystaj z wzorów umów
Poznaj Bazę Dokumentów – serwis z wzorami pism, umów i nie tylko. Przeglądaj setki darmowych i płatnych dokumentów, do edycji, do wydruku. Wybierz coś dla siebie w kategorii: Urzędowe i instytucje, Podatkowe, Finansowe, Firmowe, Umowy, Kadrowe, BHP i HACCP, Prawne, Budowlane, orz, PIT, VAT, ZUS, RODO, BDO i inne.